Nasze bieżące działania

Zaproszenie na finisaż Nomady

 

 Od 5 września 2016 roku trwa ósma edycja wydarzenia „Sztuka w przestrzeni publicznej”.  Artystycznym gospodarzem jest w tym roku Paweł Althamer. Do udziału zaprosił blisko dwudziestu przyjaciół–artystów, których poznał na różnych etapach swojej drogi twórczej. Po latach znów spotkają się przy wspólnym projekcie zatytułowanym „Nomada”. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Nowa Przestrzeń Sztuki Państwa Doroty i Tomasza Tworków.

 


Punktem wyjścia „Nomady” jest los opuszczonej żydowskiej bożnicy, która – od lat nieużywana – niszczała w Kielcach przy ulicy Słowackiego. W 2014 roku teren, na którym stała, kupił Tomasz Tworek, założyciel Fundacji Nowa Przestrzeń Sztuki, i zadbał o lepszą przyszłość obiektu. Dom modlitwy znalazł nowe miejsce przy cmentarzu żydowskim w Kielcach. Wiernie odrestaurowany na podstawie oryginalnych, zachowanych fragmentów konstrukcyjnych i dekoracyjnych odzyska także swoje przeznaczenie modlitewne dzięki współpracy z jedną z żydowskich wspólnot religijnych. Wkrótce miejsce to wzbogaci się również o dodatkowy budynek gościnny – dom pielgrzyma, gotowy przyjąć gości z Polski i ze świata.

 

 

Między 5 a 8 września 2016 roku Althamer wraz z zaproszonymi przez siebie przyjaciółmi będą tworzyć premierowe prace w nowej lokalizacji budynku przy ulicy Bocznej 15 na kieleckim Pakoszu.  Mówią o sobie „nomadzi”, bo poznali się przed laty przy wspólnych projektach a potem rozjechali się po świecie. Żyją i pracują w Anglii, Holandii, Niemczech, na Ukrainie, w USA i różnych częściach Polski. „Nomada” jest dla nich okazją, by raz jeszcze spotkać się w jednym miejscu przy wspólnym projekcie. Wszystkie działania artystyczne w ramach „Nomady” mają charakter otwarty i są dostępne dla publiczności przez cały czas trwania imprezy.