Konfederacja Lewiatan apeluje do resortu rodziny, pracy i polityki społecznej o zwiększenie w tym roku wydatków w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników, m.in. poprzez przesunięcie niewykorzystanych środków z zasiłków i świadczeń obligatoryjnych. Zdaniem pracodawców ograniczenie finansowania kształcenia ustawicznego nie ma uzasadnienia ani w wysokości przychodów i strukturze wydatków Funduszu Pracy, ani w sytuacji na rynku pracy.
- Wielokrotnie zgłaszaliśmy sprzeciw wobec ograniczenia w tym roku wydatków na KFS ze 199 588 tys. zł do 105 608 tys. zł. Takie zmniejszenie finansowania kształcenia ustawicznego jest nieuzasadnione w kontekście wysokości przychodów Funduszu Pracy, czy sytuacji na rynku pracy. Nasz sprzeciw budzi również finasowanie ze środków FP zadań innych niż te dotyczące bezpośrednio zatrudnienia i przeciwdziałania bezrobociu – mówi Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan.
Nasz rynek pracy od lat charakteryzuje niedopasowanie strukturalne polegające na rozbieżności pomiędzy kwalifikacjami poszukiwanymi przez pracodawców a tymi, którymi mogą legitymować się zatrudnieni lub potencjalni pracownicy. Niewątpliwie, niwelowaniu tych niedopasowań nie sprzyja niski udział Polaków w kształceniu ustawicznym.
Dlatego Konfederacja Lewiatan podtrzymuje swoją wcześniejszą opinię o niedostatecznej wysokości środków przeznaczonych w ramach KFS na kształcenie ustawiczne pracowników i wnioskuje o podwyższenie kwoty rezerwy KFS. Określony w planie Funduszu Pracy poziom finasowania KFS ogranicza dostęp pracowników i pracodawców do kształcenia ustawicznego.
Konfederacja Lewiatan
Rada Regionów Konfederacji Lewiatan
www.radaregionow.plKonfederacja
Lewiatan
Świętokrzyski Związek Pracodawców Prywatnych Lewiatan
Copyright © 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone dla Świętokrzyskiego Związku Pracodawców Prywatnych Lewiatan
Projekt i realizacja: NET-atak